« Twój wynik kredytowy … | Strona domowa | Zdolność kredytowa pr… »

Czym lokata różni się od konta oszczędnościowego?

środa, 07 sierpień 2019 at 11:35 am.

Posiadając choć niewielką sumę pieniędzy możemy rozpocząć swą przygodę z oszczędzaniem i lokowaniem pieniędzy w banku. Staniemy wówczas przed wyborem: lokata bankowa czy konto oszczędnościowe? Jak się jednak okazuje trudno jest jednoznacznie zdecydować które rozwiązanie będzie dla nas lepsze korzystniejsze i bardziej opłacalne. A wszystko z uwagi na to, że każdy z nas może mieć inną sytuację, inne potrzeby oraz inne oczekiwania. Dobrze jest wcześniej porównać lokaty z kontem oszczędnościowym, a już samodzielnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem.

Lokata to nic innego jak tylko umowa zawierana na określony czas. Wówczas z góry już wiemy jaka będzie wysokość odsetek. Stałe oprocentowanie to duża zaleta z uwagi na to, że bank nie będzie mógł zaskoczyć nas zmianą warunków w czasie trwania umowy na określony okres.

Konto oszczędnościowe natomiast to dodatkowy rachunek z oprocentowaniem, na który możemy w każdej chwili wpłacić swoje środki czyli oszczędności, ale również je wypłacić. W przypadku konta oszczędnościowego Stawka oprocentowania jest jednak zmienna co może oznaczać, że w każdej chwili oferta może ulec zmianie. Ta zmienność oprocentowania na kontach oszczędnościowych jest jedna pewnego rodzaju ryzykiem. Ale konto oszczędnościowe ma jednak tę przewagę nad lokatą, że pieniądze możemy w każdej chwili wycofać i co najważniejsze bez utraty odsetek - zostaną one naliczone za faktyczny czas zdeponowania oszczędności. W sytuacji kiedy posiadać będziemy lokatę przedterminowe jej zerwanie w znamienitej większości oznacza wyłącznie zwrot kapitału. Nie możemy wówczas liczyć na odsetki, jak się okazuje jedynie w nielicznych przypadkach są one naliczane, ale to niestety niewielki ułamek ofert bankowych.

Zerwanie lokaty jest możliwe, ale raczej niewskazane z uwagi na stratę odsetek, do lokaty nie można również środków dopłacać. A zatem jeśli planujemy co miesiąc odkładać np. 50, 100, 200 czy nawet 500 zł to w większości sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wpłacanie tych kwot na konto oszczędnościowe. Powinniśmy jednak traktowa to jako etap przejściowy do zbudowania większej kwoty, którą będziemy mogli z czasem wpłacić na lokatę. Na lokacie z reguły możemy otrzymać zdecydowanie wyższe oprocentowanie oraz gwarancję jego utrzymania przez okres umowy.

A zatem w sytuacji kiedy posiadamy zgromadzoną kwotę którą chcemy przeznaczyć na określony cel ze znanym terminem realizacji tego celu czyli np. zakup mieszkania czy opłacenie wycieczki to warto jednak założyć lokatę, która zakończy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli jednak realizacja naszego celu nie ma jeszcze określonego terminu i nie wiemy co z nimi zrobić, bo np. dopiero wypatrujemy odpowiedniej okazji na zakup auta czy też mieszkania albo jeszcze jakiś inny cel, wtedy warto jednak wpłacić swe pieniądze na konto oszczędnościowe. Będą one wówczas pracować, a gdy zajdzie potrzeba wycofamy je bez żalu oraz większych strat.