« Bezproblemowe chwilów… | Strona domowa | Kredyty coraz dostępn… »

Kredyt samochodowy a karta pojazdu

środa, 27 luty 2019 at 09:48 am.

Kredyt samochodowy ma z reguly pomóc w zakupie wymarzonego pojazdu. Niestety, nie wszystkim kojarzy się on wyłącznie dobrze. Zdarza się, że – przy pewnej dozie nieostrożności – osoba kupująca taki pojazd nie zwróci uwagi na to, co nabywa. Niestety w praktyce, kredyt ten skutecznie uniemożliwi nie tyle podjęcie transakcji, co raczej przerejestrowanie auta na Kupującego, zobacz na ofertynatak.pl jak dobrze wybrać kredyt na wymarzony samochód.

Kilka słów o procedurach

Kredyt samochodowy to po prostu sposób finansowania zakupu auta, w przypadku którego współwłaścicielem staje się podmiot finansujący, czyli bank. Oczywiście po spłacie wszystkich zobowiązań nie ma on już żadnych praw do takiego pojazdu. Niemniej jest to poświadczone specjalnym zapisem, który umieszczany jest wewnątrz karty pojazdu (dla aut wyprodukowanych od 2000 roku). Rzecz jasna przedkłada się to na koszty kredytu. Jeśli przenosimy część praw własnościowych na rzecz banku z tytułu kredytu samochodowego, bank – przynajmniej w teorii – powinien zaoferować nam produkt finansowy, który będzie tańszy, aniżeli alegoryczny kredyt konsumpcyjny.

Bądź uważny przy kupnie!

Z punktu widzenia oszczędnego Kredytobiorcy, oferta kredytu samochodowego jest bardzo korzystna. Niestety, wielu Kupujących samochody na rynku wtórnym ma ine zdanie. Często się zdarza, że komis samochodowy z różnych przyczyn będzie chciał sprzedać samochód, na którym ciąży niespłacony kiredyt samochodowy. Takie działanie nie musi być nielegalne. Wystarczy, że bank zgodzi się na przeprowadzenie takiej transakcji. Często jednak zdarza się, że z różnych powodów jest to bardzo utrudnione. Co wtedy? Praktyka uczy, że w takich sytuacjach jedyne co nam pozostaje, to zrezygnować z zakupu auta, bądź też – jeśli zostało ono kupione – przedstawić Sprzedawcy dokument, będący formą reklamacji. Prawdą jest, że reklamowanie auta sprzedanego przez komis z ukrytymi wadami technicznymi jest bardzo trudne. Niemniej w przypadku wystąpienia ukrytych zobowiązań finansowych, Sprzedawca musi uwzględnić pismo reklamacyjne i zwrócić nam pieniądze.

Co zrobić, by uniknąć pomyłki?

Próba zakupu samochodu z ciążącym zobowiązaniem finansowym w postaci kredytu samochodowego, jest bardzo częstą formą nieporozumień pomiędzy Sprzedającym a Kupującym. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić osoba zainteresowana kupnem pojazdu, jest sprawdzenie stanu prawnego a nie technicznego pojazdu. Zwykle mało kto chce kupić auto z obciążeniem kredytowym, więc rozpoczęcie oględzin auta od strony technicznej mija się w tym przypadku z celem. Zapisy te znajdują się w karcie pojazdu, więc dotarcie do nich nie jest trudne. Warto też sprawdzić faktyczny stan prawny auta. Czasami zdarza się, że choć kredyt jest już spłacony, nie ma odpowiedniego zapisu w karcie pojazdu. Dlatego oprócz zapisów w w/w dokumencie, warto przeanalizować również wszelką dokumentację, dołączoną do dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia auta. Jeśli dane te zostały utajone przed Kupującym, będzie to podstawą do reklamacji pojazdu a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – do zgłoszenia go odpowiednim organom ścigania.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy jest z finansowego punktu widzenia bardzo korzystnym produktem finansowym, który umożliwia w miarę tanie nabycie konkretnego modelu auta. Niestety, jak to w przypadku tego typu kredytu bywa, opóźnienie w spłacie rat jest sporym problemem. W niektórych sytuacjach może ono doprowadzić do potraktowania danego samochodu, jako zabezpieczenia niespłaconego kredytu, co oznacza przejęcie go przez konkretny bank, bądź inny podmiot finansujący jego zakup.