« Lokata bankowa, czy j… | Strona domowa | Zalety kredytów konso… »

Sytuacja kredytodawców na krajowym rynku kredytowym

wtorek, 13 luty 2018 at 11:31 am. Użyte znaczniki: , , ,

Analiza sytuacji kredytodawców na krajowym rynku może powiedzieć dużo o przyszłości branży. Czy kredytobiorcy muszą obawiać się nadchodzących zmian, a może na nich mocno zyskają? W artykule porozmawiamy o sytuacji kredytodawców w odniesieniu do czynników technologicznych i ewolucji przepisów prawnych, o których przeczytaliśmy na ulicafinansowa.pl.

Ograniczenie kosztów działalności firm pożyczkowych to kluczowa zależność

W ostatnich latach dało się zauważyć trend ograniczania zysku dla kredytodawców. Doszło bowiem do ograniczenia kosztów pozaodsetkowych, a także limitowania oprocentowania nominalnego w umowach kredytowych na poziomie banków detalicznych i firm pożyczkowych. Dla wielu kredytodawców ze wskaźnikiem RRSO na poziomie kilku tysięcy to był duży cios ekonomiczny. Po zmianach przepisów wiele firm pożyczkowych, głównie lichwiarskich działalności zakończyło funkcjonowanie. Słabsze podmioty też się nie utrzymały. To jednak nie koniec zmian. W 2018 roku widać wyraźnie dalszą tendencję do zamykania dużych placówek kredytowych, szczególnie związanych z pożyczkami krótkoterminowymi udzielanymi w oddziałach. Utrzymanie oddziałów stacjonarnych w aktualnych warunkach prawnych i w perspektywie budowania zysku to po prostu zupełnie nieopłacalna strategia. Większość kredytodawców przechodzi z tego powodu do internetu. Strony firm pożyczkowych rozwijają się bardzo dynamicznie, co pozwala na otrzymanie znacznie tańszego, dogodnego kredytu gotówkowego. Do tego wniosku kredytowe rozpatruje się pół – automatycznie lub wręcz automatyczne po dostarczeniu wypełnionego formularza online. Wynika to z faktu oszczędzania na dodatkowych pracownikach w firmach pożyczkowych.

Ograniczenie kosztów prowadzenia działalności pożyczkowej stało się kluczowe dla większości podmiotów, a to sygnalizuję poprawę efektywności udzielania pożyczek gotówkowych. Rośnie znaczenie analizy upodobań kredytobiorców, czy przydzielanie pożyczek pod konkretne grupy docelowe, aby zwiększyć lojalność. Obecnie pożyczka gotówkowa rywalizuje z powodzeniem z kartami kredytowymi i zwykłymi zobowiązaniami z banków detalicznych. Kredytobiorca znajduje się obecnie w sytuacji, gdzie po tani kredyt gotówkowy może zgłosić się właściwie do dowolnej firmy pożyczkowej. Z tego powodu toczy się pewnego rodzaju walka wizerunkowa. Czy uważasz zmiany na poziomie funkcjonowania firm pożyczkowych za korzystne dla kredytobiorców i czy interesujesz się bardziej kredytami krótkoterminowymi po ograniczeniu kosztów pozaodsetkowych?