| Strona domowa | Popularne chwilówki »

O pożyczaniu społecznościowym

środa, 20 maj 2015 at 08:08 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Bez wątpienia jednym z najciekawszych zjawisk przy omawianiu tematyki takiej jak pożyczki konsumenckie jest zjawisko nazywane social lending. Wiąże się ono z pożyczkami społecznościowymi. W naszym kraju funkcjonuje kilka portali zajmujących się tego typu pożyczaniem pieniędzy i z każdym rokiem cieszą się one coraz większą popularnością. Na taką sytuację ma wpływ bardzo wiele czynników, które decydują o tym, że wielu naszych rodaków decyduje się na taki właśnie krok. Najlepsze artykuły znajdziecie na tej stronie http://www.stabilnoscfinansowa.pl/.

Jak działa social lending?

Podstawą tej formy transakcji jest umowa zawiązywana pomiędzy pożyczkodawcą prywatnym a pożyczkobiorcą. Po zarejestrowaniu się na serwisie pożyczkowym można znaleźć w krótkim czasie zarówno osoby chcące zaoferować swoje środki w formie kredytów, jak i klientów chętnych na takie produkty. Kiedy dojdzie do porozumienia zostaje spisana specjalna umowa- najczęściej w formie notarialnej i jest to najważniejszych dokument dotyczący całej operacji. Zawiera on wszelkiego typu informacje określające obowiązki każdej ze stron, mówi o wysokości rat, które będą w przyszłości spłacane przez pożyczkobiorcę z naznaczeniem terminów. Tak więc wszystkie kluczowe dane zostają spisane w formie umowy pożyczkowej.

Dlaczego pożyczki społecznościowe zyskują na popularności?

Niestety musimy przyznać, że poziom zadłużenia naszego społeczeństwa jest obecnie bardzo duży, a co za tym idzie coraz trudniej jest, nawet pomimo licznych promocji, uzyskać wsparcie finansowe w banku. Wobec takiej sytuacji poszukiwane są rozwiązania alternatywne i do takich właśnie należą pożyczki typu social lending. Ponadto cechą charakterystyczną tej opcji jest również   sposobność otrzymania wsparcia w tej formie przez szerokie grono osób. Bez względu na to czy potencjalny klient prywatnego pożyczkodawcy jest zadłużony, pracuje na „umowę śmieciową” czy też nie posiada stałego zatrudnienia- nie ma większych przeszkód aby otrzymał on pożyczkę w takim wymiarze. Dodatkowo nie są tutaj istotne takie kwestie jak: zdolność kredytowa, rodzaj wpisów w poszczególnych rejestrach ( BIK, BIG, KRD, ERIF). Tak więc naprawdę sporo osób chętnie sięgnie po takie rozwiązanie. Warto podkreślić także fakt, że w odróżnieniu od typowo bankowych pożyczek, w przypadku social lending możemy negocjować wszelkie warunki dotyczące pożyczki.

Pamiętajmy o ostrożności

Decydując się na taką opcję jak pożyczka społecznościowa podobnie jak w przypadku innych podobnych produktów finansowych zawsze musimy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Jeżeli znajdziemy pożyczkę na portalu społecznościowym to możemy z razie jakichkolwiek problemów liczyć na wsparcie administratora serwisu. Natomiast biorąc pod uwagę np. różnego typu niepewne ogłoszenia, należy liczyć się z ryzykiem. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jednak pewna doza podejrzliwości zawsze będzie wskazana w tym przypadku. Na pewno większość z nas słyszało już wiele doniesień medialnych o grasujących oszustach, którzy za niespłacenie kilku tysięcy pożyczki, odbierają ludziom mieszania. Nie dopuszczajmy do takich sytuacji i w razie wątpliwości poradźmy się radcy finansowego. Jak mówi stare przysłowie: „Lepiej na zimne dmuchać”. Najrozsądniejszym posunięciem będzie zdecydowanie się na pożyczkę społecznościową, kiedy wszystkie inne opcje zawiodą. Social lending możemy też niejako zafundować sobie w najbliższym otoczeniu, bo być może znajdzie się ktoś, kto zechce nam udzielić wsparcia finansowego i to bez zbyt dużych odsetek. Pomyślmy i nad taką sposobnością.