| Strona domowa | O pożyczaniu społeczn… »

Zróżnicowanie oprocentowania

piątek, 05 grudzień 2014 at 09:02 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Poszczególne oferty bankowe mogą różnić się od siebie nie tylko wysokością kwoty związanej z ubezpieczeniem czy wysokością prowizji, ale coraz częściej zróżnicowanym oprocentowaniem. Jest to największy problem kredytobiorców. Bardzo często koszty związane tylko z oprocentowaniem potrafią przewyższyć ratę samej pożyczki, którą spłacamy. Zwłaszcza, że najczęściej raty są przyznawane w systemie malejącym a co za tym idzie w pierwszych miesiącach najwyższe są odsetki a najniższa sama część związana ze spłatą zadłużenia. Dopiero w późniejszym czasie to się równoważy, aby w końcowym etapie mieć minimalne odsetki a większość raty. Wejdź na ranking kredytów gotówkowych i zobacz gdzie dostaniesz najniższą ratę i ile bęzdzie ona wynosić.

Poszczególne oferty są również bardzo zróżnicowane pod względem tego, na jaki produkt bankowy się zdecydujemy. Ponieważ szybka pożyczka będzie z pewnością inaczej oprocentowana niż długoletni kredyt. Wszelakiego rodzaju karty kredytowe i debety również posiadają inne oprocentowanie. Jeżeli chodzi o produkty bankowe to najniżej oprocentowane są wieloletnie kredyty hipoteczne. Te ostatnie jednak i tak potrafią nagromadzić spore koszty, które przecież musimy ponosić pamiętajmy, że przez dwadzieścia, dwadzieścia pięć czy nawet trzydzieści lat. Dlatego decydując się na konkretną ofertę jakiegoś banku powinniśmy sprawdzić dokładnie wszystkie opcje i wszelakiego rodzaju koszty. Naszą szczególną uwagę również powinny zwrócić wszelakiego rodzaju koszty ukryte, o których dowiadujemy się już po otrzymaniu zdolności kredytowej. Jest to ostateczny czas, aby się wycofać z takiej umowy, ponieważ zatajanie do ostatniej chwili przed kredytobiorcą wszystkich opłat jest już podejrzanym działaniem banku. Poszczególne koszty trzeba ponieść, tak jak ubezpieczenia czy prowizje.

Tylko czasami banki oferują nam promocyjny produkt bankowy, który nie jest obarczony kosztami związanymi z prowizją czy dodatkowym ubezpieczeniem. Jednak takie oferty pojawiają się głównie przed świętami, przed wakacjami i w specyficznych okresach, w których wzrasta zapotrzebowanie na dodatkową gotówkę a koszty często odstraszają. Dzięki dodatkowym promocją kredytobiorcy częściej i łatwiej decydują się na zaciągnięcie jakiegoś zobowiązania.

Należy jednak być bardzo ostrożnym w podejmowaniu zbyt pochopnych decyzji i bardzo dokładnie i skrupulatnie przejrzeć wszystko, co podpisujemy, ponieważ jeżeli wysokość raty będzie dla nas nie osiągalna do spłacania w regularnych comiesięcznych odstępach czasu to popadniemy w bardzo poważne tarapaty. Przy sprawdzaniu poszczególnych ofert poszczególnych banków warto również zainteresować się sankcjami związanymi z odstąpieniem od umowy bądź zaniechaniem spłaty, ponieważ w tym temacie również poszczególne banki mają swoją politykę, jaką stosują. Nasza wiedza dotycząca zobowiązania, które chcemy zaciągnąć w pełnym zakresie da nam przejrzysty obraz czekającego nas obowiązku, ponieważ zapamiętajmy, że brak wiedzy nie zwalnia nas z ciążącego na nas obowiązku.